Platforma edukacyjna – funkcje i zastosowanie

Rozwój technologii sprzyja rozwojowi edukacji. Coraz więcej lektorów i korepetytorów decyduje się na sprzedaż swoich usług za pomocą internetu. Kursy przedmiotowe, korepetycje online, kursy przygotowawcze do matury  zdalnie. Takich ofert pojawia się coraz więcej. Nic w tym dziwnego. Cenimy sobie czas i przyjemność ze zdobywania wiedzy w zaciszu własnego domu. Dzięki innowacjom technologicznym możemy kształcić się na odległość, jak również oferować usługi edukacyjne online. Jak wykorzystać platformę edukacyjną w nauczaniu? Na to pytanie odpowiem własnie w tym artykule.  

Czego można uczyć online?

Niemal wszystkiego. Oferta kursów i szkoleń internetowych jest bardzo bogata, od kursów przedmiotowych zaczynając, uwzględniając kursy językowe, kursy obsługi programów komputerowych czy także kursów przygotowujących do matury. Tak naprawdę jeśli uczysz jakiegoś przedmiotu szkolnego, to jesteś ekspertem w jakiejś konkretnej dziedzinie i Ty wiesz najlepiej jakie usługi są pożądane w Twojej branży, dziedzinie wiedzy.  Również jeśli prowadzisz szkołę prywatną lub szkołę online warto abyś wiedział jak możesz skorzystać z innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych,  dzięki którym z łatwością można poszerzyć ofertę i przyciągać więcej klientów. Wykorzystanie platformy edukacyjnej to ogromna szansa dla wszystkich instytucji edukacyjnych, na zwiększenie zarobku z usług edukacyjnych, prowadzenie efektywnego marketingu usług i nauczanie z wykorzystaniem nowoczesnych metod i sposobów przekazywania wiedzy.

Platforma edukacyjna - co to takiego?

Platforma edukacyjna – to system komputerowy stworzony przy pomocy dostępnego oprogramowania internetowego do przechowywania, organizowania i udostępniania elektronicznych treści edukacyjnych. 

Posiadanie takiej platformy w szkole prywatnej lub językowej umożliwia prowadzenie zajęć online, kursów e-learningowych ze wsparciem lub bez oraz prowadzenie zajęć stacjonarnych z wykorzystaniem materiałów osadzonych na platformie edukacyjnej (tzw. blended learning). Atutem jest również możliwość sprzedaży gotowych kursów, lekcji czy materiałów edukacyjnych do indywidualnej nauki online za pośrednictwem wbudowanego systemu sklepowego. 

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania, aplikacji i programów angażujących uczniów w przyswajanie wiedzy, a także udostępnianie zasobów bez ograniczenia czasowego. Skorzystać z niej mogą zarówno szkoły, jak i indywidualni nauczyciele, lektorzy czy korepetytorzy, którzy poszukują dodatkowego dochodu lub chcą zwiększyć swoje zyski z oferowanych usług. 

Większość platform edukacyjnych posiada wersję mobilną i pozwala prowadzić również edukację mobilną, a więc zajęcia z wykorzystaniem smartfona. Jest to wspaniała alternatywa dla pracowni komputerowej. Dzięki dostępowi do urządzeń mobilnych, większość uczniów ma możliwość przyswajania wiedzy za pomocą nowoczesnych technologii. Platforma edukacyjna dostępna z każdego urządzenia oferująca możliwość logowania uczniom i nauczycielom stwarza ogromne możliwości w realizacji procesu edukacyjnego. 

Jak powstaje platforma edukacyjna

Technicznie w platformie edukacyjnej można wyodrębnić stronę internetową będącą wizytówką serwisu, blog, bazę wiedzy z treściami edukacyjnymi lub kursami, dostępną po zalogowaniu. Panel administracyjny widoczny dla administratora oraz panel widoczny po zalogowaniu dla użytkowników z łatwym dostępem do materiałów edukacyjnych. Proces projektowania platformy edukacyjnej dla danej placówki edukacyjnej, fundacji lub szkoły prywatnej obejmuje zatem kilka etapów:
a) przygotowanie środowiska komputerowego;
b) wybór odpowiedniej domeny (adres internetowy url za pomocą którego użytkownicy będą mogli korzystać z platformy);
c) wybór hostingu (miejsca do przechowywania plików; 
d) wybór oprogramowania do zarządzania treścią (polecam system CMS WordPress, z którego sama korzystam i na którym projektowałam Platformę Dydaktyki Medialnej);
e) wgranie oprogramowania i podłączenie domeny do hostingu;
f) projekt graficzny i identyfikację wizualną (logo, odpowiednio dobrana kolorystyka i spójnosć wszystkich elementów wizualnych)
g) konfigurację oprogramowania;
h) projektowanie przez nauczycieli zasobów edukacyjnych i udostępnianie ich kursantom i uczniom.

Funkcje platformy edukacyjnej

Do podstawowych funkcji platformy edukacyjnej należy możliwość logowania i wylogowywania, a także osadzanie i udostępnianie elektronicznych materiałów edukacyjnych. Istotny jest wybór odpowiedniego oprogramowania umożliwiającego zarówno rejestrację użytkowników, jak i udostępnianie zasobów edukacyjnych. 

Z udostępnianiem materiałów edukacyjnych ściśle są związane funkcje dotyczące sposobów prezentowania wiedzy. Wśród nich można wyodrębnić:

a) osadzanie w poszczególnych lekcjach video i animacji;
b) osadzanie grafik, zdjęć, infografik i gifów;
c) osadzanie i dodawanie muzyki, podkastów, plików audio w formacie mp3;
d) osadzanie ankiet, testów, interaktywnych quizów;
e) osadzanie interaktywnych gier;
f) dodawanie interaktywnej białej tablicy online;
e) dodawanie fiszek online:
g) udostępnianie gotowych tablic z materiałami gromadzonymi z sieci.

Korzyści płynące z korzystania z platformy edukacyjnej

Wśród korzyści płynących z posiadania platformy edukacyjnej w szkole lub korzystania z niej w nauczaniu indywidualnym można wymienić:
a) stosowanie nowoczesnych metod nauczania umożliwiających szybsze przekazywanie wiedzy i angażowanie uczestników zajęć
b) umiejscowienie wszystkich zasobów edukacyjnych w jednym miejscu (na jednym serwerze), wielokrotne  wykorzystanie raz stworzonego modelu lekcji z materiałami edukacyjnymi (łatwa możliwość modyfikacji i dostosowania zadań pod konkretną grupę edukacyjną;
c) docieranie do większej liczby osób zainteresowanych ofertą usług edukacyjnych online:
d) łatwa integracja narzędzi do marketingu online umożliwiających promowanie usług edukacyjnych;
e) prowadzenie lekcji pokazowych i demonstracyjnych;
f) portfolio usług edukacyjnych lub modelu nauczania będącego wyróżnikiem wśród podobnych firm edukacyjnych nie korzystających z takich rozwiązań. 

Konkretne rozwiązania ułatwiające organizację i prowadzenie edukacji w oparciu o platformę edukacyjną

Poniżej chciałabym zaprezentować sprawdzone rozwiązania, które dotychczas wdrażałam na platformach edukacyjnych moich klientów.
Wśród nich można wymienić:
a) dostęp do kalendarza umożliwiającego planowanie edukacji, harmonogramu zajęć na miesiąc, kwartał, półrocze lub rok (wspaniałe narzędzie zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, rewelacyjnie sprawdza się przy platformach projektowanych do prowadzenia zajęć przygotowawczych do matury (uczeń dokładnie wie w jakie dni ma przerabiać określone zagadnienia); 
b) chat na żywo (umożliwia komunikację z uczestnikami zajęć na żywo i pozwala również na komunikację miedzy nimi i swobodną wymianę zdań na temat lekcji);
c) tablica ogłoszeń lub blog (rewelacyjnie sprawdza się do komunikowania o zmianach, komunikowaniu gdzie znajdują się konkretne materiały do zajęć lub umieszczania listy uczniów jeśli są podzieleni na grupy);
d) pakiet aplikacji interaktywnych umożliwiających osadzanie krzyżówek, gier interaktywnych, zadań, ćwiczeń, animacji online;
e) udostępnianie materiałów osobom, które wykupiły dostęp do kursu, szkolenia, zajeć z dostępem do materiałów interaktywnych;
f) gotowe oprogramowanie przygotowane do osadzania i wprowadzania treści edukacyjnych;
g) gotowy sklep do sprzedaży lekcji, korepetycji, szkoleń, webinarów i kursów. 

Opinie klientów o współpracy ze mną przy projektowaniu platformy edukacyjnej:

Miałam okazję na początku roku 2019 brać udział w projekcie Connect2Learn, w którym wdrażałam projekt platformy dla mojej klientki do nauki języka angielskiego w Indonezji. 

Oto co sądzi o współpracy ze mną moja klientka:

Dowiedziałam się o usługach Kingi z internetu, gdzieś kiedyś mignęło mi, że będzie webinar na temat platformy e-learningowej i zainteresowałam się. Skłoniło mnie obejrzenie świetnie przeprowadzonego webinaru i dwojaka oferta – zrobić platformę samemu z pomocą przez tydzień, lub zlecić zrobienie. Jako, że akurat był to dla mnie okres podróży, a poza tym stwierdziłam, że czasowo będzie to dla mnie spore wyzwanie zrobić platformę samemu, postanowiłem zlecić pracę Kindze.

I to był strzał w dziesiątkę! Ze wszystkiego jestem MEGA zadowolona. Poleciłabym Kingę jako eksperta od WordPressa, ponieważ usługi zostały wykonane w 100%, otrzymałam dodatkowe instrukcje w formie materiałów PDF oraz mogłam liczyć na wsparcie po wykonaniu usługi.
Beata Mirecka-Jakubowska

W ramach współpracy powstała platforma edukacyjna CONNECT2LEARN Kliknij tutaj, aby zobaczyć efekty oraz strona wizytówkowa promująca działalność edukacyjną Pani Beaty. 

Posiadasz szkołę językową, uczysz języka za granicą, prowadzisz szkołę prywatną, jesteś lektorem, nauczycielem języka obcego lub korepetytorem? Chciałabyś uczyć nowocześnie i wykorzystać platformę edukacyjną z elektronicznymi zasobami edukacyjnymi do prowadzenia zajęć online lub zajęć stacjonarnych z wykorzystaniem zasobów na platformie? Zapraszam do współpracy. Chętnie zaprojektuję dla Ciebie platformę, lub udostępnię własną platformę Uczę medialnie, jak również pokażę Ci jak możesz jej używać, aby uczyć nowocześnie i medialnie. 

Skontaktuj się ze mną. Tel: 889 252 463 kontakt@kingaszczesliwa.pl

Kinga Szczęśliwa

Hej! Cieszę się, że przeglądając internet trafiłaś na mój blog. Mam nadzieję, że powyższy artykuł był dla Ciebie przydatny. Masz pytania? Proszę zadaj je w komentarzu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad, podzielisz się opinią, uwagą, spostrzeżeniami lub swoim doświadczeniem.

Dodaj komentarz